Featured Snippet’a Yönelik İçerik Nasıl Yazılır?

Featured Snippet’a Yönelik İçerik Nasıl Yazılır?

09 Mart 2021 Salı

Google algoritması her geçen gün değişirken Featured Snippet’a yönelik içerik üretmek de oldukça önem kazanmaya başlıyor. Featured Snippet yani öne çıkan snippetlar Google üzerinde arama yapınca karşınıza kutucuk içerisinde çıkan ve reklamların hemen altında bulunan sonuçlardır. Yani içeriklerin sınıflandırılması esnasında Google, çeşitli botlar yardımı ile bunların kullanıcı yararına olup olmadığını seçer. Bu seçenekler içerisinde bulunan ve kullanıcıların yararına olacağını düşündüğü içeriği de reklamların hemen altında kutucuk içerisinde verir. Bu bölmede yer alan içerikler Google’ın sıfırıncı pozisyonunda bulunan içeriklerdir. Yani, arama sonuçlarına geçilmeden önce en üstte öne çıkarılan bilgi yazıları olarak kutucuk içerisinde karşınıza çıkar.

Kullanıcılar araştırdıkları konulardan kolay bir şekilde faydalanabilmek için aramalarında bu bölümden sık sık faydalanırlar. Arama sonuçlarında en üstte çıkan bu mini açıklama dolayısıyla kullanıcılar konunun devamını merak ederek site linkine tıklar. Bu bakımdan trendler konusunda da Featured Snippet Google’ın sizlere bir kolaylığı olur.

featured-snippeta-yonelik-icerik-nasil-yazilir

Google’da Featuring Snippet Devri

Araştırdığınız konularla ilgili birbirinin kopyası pek çok içerik internette yer eder. İşte Featured Snippet nedir konusu sizlere bilgiye kolaylıkla ulaşma konusunda fayda sağlayacaktır. İçeriklerinizi üretirken kullanıcıların aradığı nokta atışı bilgiyi SEO kurallarını da gözeterek vermek sizlerin bu konuda yararına olacaktır. Öyle ki Featured Snippet’larda yer alan bilgilerin tamamı hap bilgi olarak bilinen, nokta atışı ve ihtiyaca yönelik olan kısa bilgilerdir. Bu da Google’ın bunları direkt olarak yukarı taşımasına olanak sağlar. Aynı zamanda Featured Snippet Google bünyesinde bir içeriğin nitelikli olduğunun anlaşılması konusunda son derece önemli bir kriterdir. Bundan dolayı da içeriklerin üretiminde bu sıraya yerleşmek sizler için önemli bir hit olanağı olacak demektir.

Googlebot ile Gelen Kolaylık: Featured Snippet

Google üzerinden aratılan sorular için verilecek en iyi cevap içeriğinizde olabilir. Bunun için bir soruya net cevap olarak verilebilecek soru cevap içeriklerinden faydalanabilirsiniz. Googlebotlar sizlerin içeriklerini açık ve anlaşılır bir şekilde bulduğu zaman kutucuk içerisinde yerleştirilen bilgi olarak gösterecektir. Bu bakımdan öne çıkan snippetların önemi, Google sonuçlarında ilk sıraya yerleşmekten çok daha önemli olacaktır. Bundan dolayı da üretecek olduğunuz içeriklerin Featured Snippet olabilmesi için, çeşitli araçlardan faydalanabilirsiniz. SemRush ve Ahrefs gibi araçlar, sizlerin öne çıkarılan snippetların bulunması sürecinde en önemli yardımcınız olacaktır. Aramada sonuçlardan önce çıkan bu içerikler sayesinde tıklama oranından trafik akışına pek çok site içi ve dışı konuda avantaj sağlayacaksınız demektir.

Popüler Blog Gönderileri