Lead Generation Nedir?

Lead Generation Nedir?

15 Ocak 2021 Cuma

Lead generation, müşteriniz olma ihtimali bulunan kişileri bulma sürecine verilen isim olup insanlarla iş ilişkisi başlatmak üzere kullanabileceğiniz bilgiyi elde etmek anlamına gelir. Bu bilgileri kaynaklarınız aracılığıyla organik olarak elde edebileceğiniz gibi ücretli olarak da gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz. Lead generation ile insanlar hakkında bilgi sağlayabilmek için öncelikle markanızın bir değer sunması gerekir. Aynı zamanda hedef kitlenize ulaşabileceğiniz kanallarda bulunmanız da bir hayli önemli…

Lead generation çok katmanlı bir yapıdır ve lead üretimi sağlayabilmek için ulaşabileceğiniz bazı kanallar mevcuttur. Gelin bu kanallara birlikte göz atalım!

lead generation nedir

Lead Generation Kanalları

Genel haliyle iki adet lead generation kanalı vardır. Bu ikili inbound pazarlama ve outbound pazarlama olarak adlandırılır. Her iki kanalın da amacı markanız için lead üretmek olsa da çalışma şekilleri bakımından arada ince bir fark bulunur. Aşağıda bu iki pazarlama türünü ve ne işe yaradıklarını inceledik.

Outbound Pazarlama

Outbound sistemi hedef kitlenize ulaşmak amacıyla proaktif bir girişim barındırır. Bu girişim çoğunlukla lead listelerinin satın alınması ile başlar. Sonraki adımda leadler ile bağlantı kurmak üzere listedekiler doğrudan aranır ya da e-posta gönderilir.

Markanız daha geniş bir erişim sağlamak istiyorsa lead listelerine ek olarak reklamlar kullanılır. Önemli olan nokta pazarlama stratejilerinde bütçe ve medya bağlantılarının iyi kullanılmasıdır. Outbound pazarlamada, satış aralığı bellidir. Bu sebeple kitle üzerine ekstra bir çaba gösterilmez.

Inbound Pazarlama

Inbound pazarlamada başrol içeriklerdir. Bu içerikler yoluyla lead’leri çekmeye odaklanılır. Eğer markanıza özel bir web sitesi oluşturuyorsanız, önem vermeniz gereken ilk nokta blogunuzu SEO yani arama motoru optimizasyonu teknikleri ile uyumlu hale getirmenizdir. Bu sayede paylaştığınız içerikler anahtar kelimeleri de içerir ve hedef kitlenizin sorduğu soruları cevaplar hale gelebilir. Sonuç olarak içerikleriniz hedef kitleniz tarafından keşfedilir ve bu sayede daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Okuyucularınız içeriklerinizle iletişim kurduklarında potansiyel müşterilerinize dönüşürler.

Inbound pazarlamayı öne çıkaran noktalardan biri; hedef kitlenizi detaylı şekilde planlanmış bir içerik stratejisiyle yönlendirebilmenizdir. Bu pazarlama türünde ilerleme biraz zaman alsa da sonuçlar göz önüne alındığında oldukça az bir bütçe harcaması gerektirir.

Popüler Blog Gönderileri