Storytelling (Hikaye Anlatıcılığı) Nedir?

Storytelling (Hikaye Anlatıcılığı) Nedir?

18 Mart 2021 Perşembe

Kurguların hikâye formatına girmiş halinin akılda daha kalıcı olduğu bilinir. Bu anlamda storytelling adı verilen pazarlama stratejilerinin hikâye edilmesi oldukça nitelikli bir yöntemdir. Dijital pazarlama teknikleri içerisinde bir ürünün hikâyesinin olması ya da bir hizmetin bireylere hikayeleştirilerek sunulması dikkat çekicidir. Bu bakımdan sıradan hizmet ve ürünlerden ayrılarak zihinde yer eder. Bundan dolayı da dijital pazarlama konusunda hikâye anlatıcılığı, diğer bir adıyla storytelling önemli bir yer tutar.

Her markanın belli bir hedef kitlesi olduğu gibi bu kitle içerisinde tutması potansiyel müşterileri de vardır. Bu bakımdan doğru hikâye ile ürünlerin tanıtımını yapmak, alıcıyı bir bakıma harekete geçirir. Bu da alışveriş konusunda pek çok ticaret ürününden farklı olarak işe duygusal ve mantıksal ölçütlerde yaklaşılmasını bir sentez olarak sunar. Başarılı bir pazarlama tekniği olarak hikâye anlatma tekniğini kullanabilirsiniz. Bu teknik içerisinde bulunan alıcıyı harekete geçirecek işlevin yanında sizlerin gerçek kaynaklardan yararlanarak bir hizmet sunması hedef kitleniz için ilgi çekici olacaktır.

storytelling-hikaye-anlaticiligi-nedir

Storytelling ile Dijital Pazarlamada Olumlu Aksiyon Alın

Pazarlama stratejisi içerisinde seçebileceğiniz başarılı bir teknik hikâye anlatıcılığıdır. Hikâye anlatıcılığı tam olarak storytelling nedir sorusunun cevabıdır. Markanızın belli bir hikâyesi olması, kullanıcılar tarafından ilgi çekici olacaktır. Bu bir kuruluş ya da yükseliş hikâyesi olabileceği gibi markanızın ilham vereceği bir hikâye de olabilir. Çeşitli reklamlarda rastladığınız duygusal ve ilgi çekici içerikler, dijital pazarlama konusunda son derece önemlidir. Çünkü pazarlayacağınız bir hizmet ya da ürün sizden önce çok kişi tarafından zaten pazarlanmıştır. Burada önemli olan sizin bunu farklı kılarak insanların ihtiyaçlarına yönelik bir teknikte satabilmenizdir. Bu bakımdan da storytelling son derece önemli bir konu olarak karşınıza çıkar. Müşterileriniz ile ilgi çekici ve duygularına hitap eden bir bağ kurarak onların alışveriş alışkanlıkları içerisinde yer etmeniz hikâye anlatıcılığı tekniği ile mümkün olabilir.

Duygularınızı Storytelling ile Dile Getirmek Mümkün

Küçük yaşlardan beri havada asılı duran soyut kavramları oturtma konusunda hikayeleştirmek daha kalıcı olur. Çünkü somutlaştırmak, bir fikri örnek ile buluşturmak anlamına gelir. Müşteriler bu anlamda kendilerinden bir örnekle hikâye anlatıcılığı yoluyla karşılaşabilir. Bir ürün için hedef kitleniz işin tekniğinden anlayan insanlar değilse, bunu halka yakın bir üslupta anlatmak sizler için daha mantıklı olacaktır. Hedef kitlenizi memnun edecek şekilde gerçek hayata odaklı hikâyeler üzerinden hizmetlerinizi sunmak bu anlamda önemlidir. Duygusal bir bağ kurarak müşterileriniz ile bir araya gelmek ve onlara ilham kaynağı olmak da bir yerde markanıza olumlu değer katacaktır. Çünkü duygular her insanda ortak bulunan bir paydadır. Bu da evrensel değerler üzerinden çeşitli kurgular ile sizleri başarıya ulaştıracak bir teknik olabilir.

Popüler Blog Gönderileri