YouTube Anahtar Kelime Kullanımı

YouTube Anahtar Kelime Kullanımı

27 Ocak 2021 Çarşamba

Bilindiği üzere YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak yerini aldı ve bu sebeple büyük bir çoğunluk tarafından aktif bir şekilde pazarlama kanalı olarak kullanılıyor. Haliyle de pazarlamacılar için YouTube SEO stratejileri geliştirmek giderek daha fazla önem arz etmeye başladı. Artık başarılı olmak isteyen pazarlamacıların tamamı YouTube stratejilerini geliştirmeye odaklanmış durumda diyebiliriz. Peki ya stratejiler hangi faktörleri kapsıyor?

Başarılı bir SEO stratejisi için en önemli adımlardan biri doğru anahtar kelimeleri kullanabilmek ve hedefleme yapabilmek. İşte bu noktada yardımına başvurduğumuz YouTube anahtar kelime planlayıcıları karşımıza çıkıyor.

Aşağıdaki yazımızda YouTube anahtar kelime araştırması hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bu araştırmanın önemini ve en iyi YouTube anahtar kelime planlayıcılarını paylaşacağız. Keyifli okumalar!

YouTube anahtar kelime kullanimi

YouTube Anahtar Kelime Planlayıcıları Ne İşe Yarar?

YouTube anahtar kelime planlayıcıları sayesinde YouTube kullanıcılarının platformda ne aradıklarını belirleyebilir ve bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Anahtar kelime planlayıcıları tüketici alışkanlıklarını öğrenmenize yardımcı olur ve bu sayede rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

İlk olarak anahtar kelimelerinizi ve benzer sonuçları arayan kullanıcıları belirleyebilirsiniz. Sonrasında ise arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha sık görüntülenmek için bu anahtar kelimeleri videonuzun adına, etiketlerine, açıklamasına ve konuşma metnine ekleyebilirsiniz.

Tabii dikkat etmeniz gereken nokta; bu esnada hedef kitlenizin arayabileceğini tahmin ettiğiniz video içerikleri oluşturmanız.

Bazı popüler YouTube anahtar kelime planlayıcılarına değinelim:

Ahrefs Keywords Explorer

Dijital içeriğinizi optimize etmenize destek olmak için rakip analizi, SEO, anahtar kelime araştırması ve anahtar kelime tanımlama özelliklerinden meydana gelen Ahrefs anahtar kelime aracı geniş bir kullanıma imkan tanır.

Google Trends

Google Trends’in öne çıkarıcı özelliği YouTube’daki bir konuya olan ilginin ne zaman arttığını veya azaldığını kullanıcılara göstermesidir.

KeywordTool.io

YouTube otomatik tamamlama özelliğine sahip olan KeywordTool, YouTube için belirlediğiniz anahtar kelimeye çeşitli harf ve rakamlar ekler. Bu şekilde 750’den fazla uzun anahtar kelime sonucu elde etmenize yardımcı olur.

TubeBuddy

Ücretsiz bir Chrome eklentisi olan TubeBuddy ise YouTube kullanıcı arayüzüne ilave anahtar kelime verileri barındıran bir kenar çubuğu ekler.

 

Popüler Blog Gönderileri